| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Rattan |
| Collection | Delmare |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-6200-BLK |
| MPN | MOD-6200-BLK |
| Color | Black |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| Fabric | Rattan |
Check the listing for details. Modway Delmare Cane Rattan and Rubberwood Full Headboard in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 155.99 USD. Inspiring the air of the tropics and peaceful scenery in a guest bedroom, teenager's room, or kid's bedroom with the Delmare Cane Woven Rattan Full Headboard. Bringing an airy, organic aesthetic to the bedroom, this full size headboard combines mid-century modernity and tropical style with its beautiful cane pattern and natural wood frame. Adapting to almost any decor theme with the option of interchangeable bed frames, this full size headboard is compatible with the Billie and Margo bed frame collections for a customized look that's easily interchangeable. This headboard for full beds features a linear design along the meticulous rattan weave and is crafted with solid rubberwood for lasting durability. Refresh your bedroom with customizable bedroom furniture. Assembly required.Features:Materials: Woven cane rattan, rubberwoodFinish: BlackLinear wood detailInterchangeable bed frame optionsSpecifications:Product Dimensions: 22.5"H x 55.5"W x 1.5"DProduct Weight: 11 lbs