| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Upholstered |
| Collection | Draper |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-6225-BLK-WHI |
| MPN | MOD-6225-BLK-WHI |
| Color | Black |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 0" |
| Category | Headboards |
Check the listing for details. Modway Draper Fabric Tufted Full Headboard in Black and White. Color: Black, Condition: New. Listed at 104.02 USD. Refresh a guest bedroom or teenager's room with the modern style, retro detail, and organic aesthetics of the Draper Tufted Wood Full Headboard. Inspired by mid-century style, this upholstered headboard features a beautiful wood frame that encases a button tufted design. Adapting to almost any decor theme with the option of interchangeable bed frames, this full size headboard is compatible with the Billie and Margo bed frame collections for a customized look that's easily interchangeable. This wood headboard features dense foam padding, fabric upholstery, and a sturdy rubberwood and MDF veneer construction for lasting durability. Refresh your bedroom with customizable bedroom furniture. Assembly required.Features : Finish: Black and WhiteButton TuftedDense Foam PaddingRubberwood and MDF VeneerInterchangeable Bed Frame OptionsAssembly RequiredSpecifications : Product Dimensions : 22.5" H x 56" W x 0.5" DProduct Weight : 20 lbs