| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | MOD-6115-WHI |
| Color | White |
| Type | Headboards |
| Item Height | 22.5 in |
| Item Length | 3.5 in |
| Item Width | 56 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Material | Performance Velvet |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
| Size | Full |
Check the listing for details. Modway Emily Biscuit Tufted Performance Velvet Full Headboard in White. Color: White, Condition: New. Listed at 94.71 USD. Modway Emily Biscuit Tufted Performance Velvet Full Headboard in White Item Description Instill classic elegance and modern luxury with the Emily Full Performance Velvet Biscuit Tufted Headboard. Emily features beautiful biscuit button tufting for plush vintage glamour and timeless appeal. An elegant centerpiece to a teen's bedroom, guest room, or dorm, this upholstered velvet headboard for full bed frames provides a soft, stain-resistant update for premium comfort while relaxing, reading, or conversing in bed. Solidly constructed from plywood and fiberboard with dense foam padding, this full-size velvet headboard comes with five mounting positions that are height adjustable from 45" - 52.5". Set Includes: One - Emily Full Biscuit Tufted Headboard Features: Luxurious Modern Full Headboard Velvet Polyester Upholstery Durable Stain-Resistant Fabric Elegant Biscuit Tufted Buttons Height Adjustable from 45" - 52.5" Dense Foam Padding Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 3.5"L x 56"W x 22.5"H Floor to Top of Headboard: 45 - 52.5"H Floor to Bottom of Headboard: 23 - 30.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520