| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-2596-AZU |
| Color | Azure |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 35 in |
| Item Length | 35.0 in |
| Item Width | 63.5 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Frame Material | Upholstered Fabric |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Empress Left-Arm Upholstered Fabric Chaise in Azure. Color: Azure, Condition: New. Listed at 877.20 USD. Mid-Century Modern Tufted Upholstered Left-Arm Chaise Lounge Chair in Azure Item Description End the rule of unjust sovereignties that wage a useless war for your interiors. Empress leaves the would-be heiress of holistic furnishings in the dust with a design that rivals any competitor. Empress is heralded with deeply tufted buttons, plush cushions, and armrests that convey that perfect air of nobility. The solid wood legs come with plastic glides to prevent floor scratching, and the fine fabric upholstery leaves the recipients feeling richly rewarded. Set Includes: One - Empress Left-Arm Chaise Features: Modern left-Chaise Deeply tufted buttons Fine polyester upholstery Plastic foot glides Solid rubberwood legs Spot clean only Some assembly required Dimensions: Overall Product Dimensions: 35.0"L x 63.5"W x 35"H Loveseat Seat Cushion Size: 26.5"L x 27.5"W x 6"H Chaise Seat Cushion Size: 31.5"L x 53.5"W x 6"H Seat Height: 18.5"H Arm Height: 25.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520