| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-5461-WHI |
| Color | White |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 34.5 in |
| Item Length | 35.5 in |
| Item Width | 78.5 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Frame Material | Fabric |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Engage Channel Tufted Upholstered Fabric Loveseat in White. Color: White, Condition: New. Listed at 845.06 USD. Modway Engage Channel Tufted Upholstered Fabric Loveseat in White Item Description Gently sloping curves and plush seat cushion create a favorite lounging spot. Whether relaxing after a long day at work, settling in with coffee and brunch, or entering a spirited discussion with friends, the Engage Loveseat is a welcome presence in your home. Channel tufting creates eye-catching appeal, adding depth that brings your sitting décor to center stage. The black painted rubberwood legs and frame offer a solid base for the soft yet durable polyester fabric upholstery. Set Includes: One - Engage Channel Tufted Loveseat Features: Channel Tufted Loveseat Mid-Century Modern Polyester Fabric Upholstery Dense Foam Padding Splayed Wood Legs Removable Cushions Loveseat Weight Capacity: 661 lbs. Dimensions: Overall Product Dimensions: 35.5"L x 78.5"W x 34.5"H Seat Dimensions: 24.5"L x 66"W x 20"H Armrest Dimensions: 33"L x 4.5"W x 25.5"H Backrest Dimensions: 4.5"L x 72"W x 14.5"H Cushion Thickness: 6"H Leg Dimensions: 8.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520