| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Upholstered |
| Collection | Lily |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-5144-IVO |
| Color | White |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 52" |
| Item Width | 78" |
| Item Length | 4" |
| Category | Headboards |
Check the listing for details. Modway Lily King Tufted Panel Headboard in Ivory. Color: White, Condition: New. Listed at 163.76 USD. Add elegance to your bedroom with the Countess tufted button headboard. Designed with just the right amount of grace, Countess is made from fiberboard, plywood, and fine polyester upholstering for a construction that is both lightweight and long-lasting. Perfect for contemporary and modern bedrooms, sleep soundly with a piece that imparts a sense of tranquility amidst an impressive backdrop of style.Features:Finish: IvoryMaterials: FabricElegant checkered button headboardFits king size bedsDeep inset buttonsFine polyester upholsteringFiberboard and plywood frameSpecifications:Overall Product Dimensions: 78.5" W x 3.5" D x 45" - 52.5" H Product Weight: 28 lbsBed Frame Mounting Location: 4.5 - 8.5" HMounting Location A - Height to Top of Headboard: 52.5" HMounting Location A - Height to Bottom of Headboard: 30.5" HMounting Location B - Height to Top of Headboard: 50" HMounting Location B - Height to Bottom of Headboard: 28" HMounting Location C - Height to Top of Headboard: 47.5" HMounting Location C - Height to Bottom of Headboard: 25.5" HMounting Location D - Height to Top of Headboard: 45" HMounting Location D - Height to Bottom of Headboard: 23" H