| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | MOD-7144-TAN |
| Color | Tan |
| Type | Headboards |
| Item Height | 50.8 in |
| Item Length | 3.9 in |
| Item Width | 39.4 in |
| Material | Wood |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
| Size | Twin |
Check the listing for details. Modway Lindee Vegan Leather Twin Headboard in Tan. Color: Tan, Condition: New. Listed at 95.75 USD. Modway Lindee Vegan Leather Twin Headboard in Tan Item Description Embrace elegance and comfort in a children's bedroom, college dorm room, or small guest bedroom with the Lindee Twin Headboard, a statement piece that merges plush comfort with sophisticated design. This twin size faux leather headboard is upholstered in high-quality vegan leather that offers a sleek, modern charm, and features French piping trim that outlines the dual panels. The dense foam padding and pillow-style design grants a soft, cushioned backdrop for nightly reading or relaxing in bed. Supported by solid wood legs and equipped with seven mounting positions, this twin upholstered headboard provides both durability and versatility to fit various bed frames. The Lindee twin size headboard is a transformative bedroom upgrade that combines form and function with a vegan leather headboard appeal, making it a quintessential element for any restful sanctuary. Assembly required. Set Includes: One - Twin Headboard Features: Pillow Style Headboard Vegan Leather Upholstery Dense Foam Padding Wood Legs 7 Mounting Positions Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 3.9"L x 39.4"W x 50.8"H Floor to Bottom of Headboard: 30.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520