| Brand | Modway |
|---|---|
| MPN | MOD-6264-DUS |
| Color | Dusty Rose |
| Type | Beds |
| Item Height | 12 in |
| Item Length | 77.5 in |
| Item Width | 41.5 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Frame Material | Performance Velvet |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| UPC | 889654997733 |
Check the listing for details. Modway Reign Performance Velvet Twin Platform Bed Frame in Dusty Rose. Color: Dusty Rose, Condition: New. Listed at 163.75 USD. Covered in soft, stain-resistant performance velvet, this upholstered bed boasts rich texture on the simple design of the sturdy side rails. Eliminating the need for a box spring, this platform bed is complete with a poplar wood slat support system, a reinforced center beam, and supporting legs for lasting stability.