| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-5020-NAV |
| Color | Navy |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 37.5 in |
| Item Length | 32 in |
| Item Width | 30.5 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Frame Material | Performance Velvet |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Renata Button Tufted Performance Armchair in Navy. Color: Navy, Condition: New. Listed at 511.85 USD. Modway Renata Button Tufted Performance Armchair in Navy Item Description Heighten the elegance in your living room with the empowering Renata Button Tufted Performance Velvet Armchair. This retro glam armchair boasts an intriguing silhouette enhanced with a three-button tufted backrest complemented by gently spayed gold stainless steel legs. A harmonizing presence in mid-century modern, contemporary, or eclectic decors, this velvet armchair is a precious accent chair in the bedroom, office, or entryway. Renata is equipped with stain-resistant performance velvet fabric and non-marking foot glides to protect your floors. This velvet armchair provides comfort with a webbed support system and dense foam padding. Weight Capacity: 331 lbs. Set Includes: One - Renata Button Tufted Armchair Features: Retro Glam Armchair Performance Velvet Upholstery Responsive Support System Dense Foam Padding Non-Marking Foot Glides Chair Weight Capacity: 331 lbs Sturdy Construction Dimensions: Overall Product Dimensions: 32"L x 30.5"W x 37.5"H Seat Dimensions: 23"L x 20.5"W x 18"H Backrest Dimensions: 21"W x 23"H Base Dimensions: 24"L x 25"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520