| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Material | Wood |
| Collection | Render |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-7113-WAL |
| MPN | MOD-7113-WAL |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Bedroom Sets |
| Style | Modern |
| Item Height | 42" |
| Item Width | 198" |
| Item Length | 16" |
| Category | Bedroom Sets |
| Fabric | Wood |
Check the listing for details. Modway Render Modern Wood Queen Headboard and Nightstands in Walnut. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 844.70 USD. Tap into mid-century aesthetics with the Render Wall-Mount Queen Headboard and Nightstands Set. With slatted detail commanding a presence in a primary bedroom or guest bedroom, this queen size headboard is a collection of panels that feature durable particleboard frames with smooth wood grain laminate. The full-extension glide drawers and open shelves on the nightstands offer ample storage space to keep bedside essentials neat and organized. Both the headboard and the 1-drawer nightstands mount directly to the wall at your desired height to create an eye-catching backdrop in the bedroom.Features:Material: WoodFinish: WalnutSmooth Wood Grain LaminateDurable Particleboard ConstructionSpacious Full-Glide DrawerHeadboard and Nightstands SetWall-Mount DesignSpecifications:Product Dimensions: 42.5"H x 197.5"W x 15.5"DProduct Weight: 108 lbsAssembly Required: Yes