| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | MOD-6186-DUS |
| Color | Dusty Rose |
| Type | Headboards |
| Item Height | 49.5 in |
| Item Length | 2.5 in |
| Item Width | 79.5 in |
| Material | Performance Velvet |
Check the listing for details. Modway Tufted King/California King Performance Velvet Headboard. Color: Dusty Rose, Condition: New. Listed at 178.70 USD. Modway Tufted King/California King Performance Velvet Headboard Item Description Rich velvet texture, diamond button tufting, and plush padding lend themselves to the vintage elegance of the Juliet Tufted Performance Velvet King/California King Headboard. Bringing glam deco style to a master bedroom or guest suite, this upholstered headboard is covered in soft, stain-resistant performance velvet with dense foam padding that offers supportive comfort while sitting up in bed. This tufted headboard is complete with three height-adjustable mounting positions for customization that fits most king or Cali king size bed frames. Assembly required. Set Includes: One - Juliet Tufted King/California King Headboard Features: Glam Deco King/California King Headboard Performance Velvet Polyester Upholstery Diamond Button Tufting Durable Stain-Resistant Fabric Dense Foam Padding Height-Adjustable With 3 Mounting Positions Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 2.5"L x 79.5"W x 49.5"H Headboard Dimensions: 2.5"L x 79.5"W x 21.5"H Floor to Bottom of Headboard: 28"H Why Shop LexMod? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520