| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-3764-WHI |
| Color | White |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 32.5 in |
| Item Length | 32 in |
| Item Width | 73 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Frame Material | Performance Velvet |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Valour Performance Velvet Upholstered Tufted Sofa In White. Color: White, Condition: New. Listed at 401.52 USD. Modway Valour Performance Velvet Upholstered Tufted Sofa In White Item Description Update your home or apartment with the mid-century style and modern-day convenience of Valour. This comfortable living room sofa features a tailored profile with elegant biscuit tufting and two bolster pillows. Covered in soft, stain-resistant performance velvet upholstery, Valour has dense foam padding, individually wrapped innerspring pocket coils, and sinuous spring support for a comprehensive seating experience. This luxe modern sofa comes with walnut-stained wood legs with non-marking foot caps and supports up to 881 lbs. Say goodbye to the days of hauling heavy furniture. This tufted sofa ships in a portable box for easy maneuvering. Set Includes: One - Valour Sofa Features: Mid-Century Modern Sofa Performance Velvet Polyester Upholstery Durable Stain-Resistant Fabric Innerspring Pocket Structure Dense Foam Padding Ships in a Convenient Box Sofa Weight Capacity: 881 lbs. Dimensions: Overall Product Dimensions: 32"L x 73"W x 32.5"H Seat Dimensions: 19.5"L x 65"W x 17.5"H Armrest Dimension: 30.5"L x 4"W x 23.5"H Backrest Dimensions: 65"W x 16.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520