| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-6481-HEI |
| Color | Ivory Fabric |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 19.5 in |
| Item Length | 37 in |
| Item Width | 37 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Frame Material | Fabric |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Zoya Down Filled Overstuffed Ottoman in Ivory Fabric. Color: Ivory Fabric, Condition: New. Listed at 307.01 USD. Modway Zoya Down Filled Overstuffed Ottoman in Ivory Fabric Item Description Put up your feet and sink into comfort with the Zoya Upholstered Down-Filled Ottoman. The perfect addition to modern living rooms, family rooms, or game rooms, Zoya comes upholstered in polyester fabric with a down blend and dense foam filling and provides a soft, cloud-like sensation that retains its shape. Featuring a single plush cushion, this square ottoman delivers a lounging experience optimized for comfort. The convenience of the removable and washable cushion makes maintenance a breeze. Underneath a lavish exterior, Zoya integrates pocket springs, which offer added support, and comes perched on sleek tapered rubberwood legs and set on a solid wood frame. Whether you're settling in for a movie or diving into a good book, the Zoya Fabric Ottoman is the perfect spot to kick up your feet and indulge in luxury. Comes equipped with non-marking foot caps. Assembly required. Weight capacity: 600 lbs. Set Includes: One - Ottoman Features: Upholstered Polyester Fabric Down Blend Filled Removable Cushion Pocket Springs Tapered Rubberwood Legs Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 37"L x 37"W x 19.5"H Seat Dimensions: 37"L x 37"W x 19"H Seat Cushion Dimensions: 37"L x 34"W x 12"H Leg Width: 3"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520