| Shape | Mid Arc |
|---|---|
| Items Included | Faucet Trim Set |
| Number of Faucet Handles | 2 |
| MPN | TS43002 |
| Item Length | 5.75 in |
| Suitable For | Bathroom Sink |
| Faucet Hole Spacing | 8 in |
| Faucet Mounting Type | Wide-Spread |
| Required Rough-in Valve (sold separately) | Moen 9000 M-PACT Widespread Faucet Rough-in Valve |
| Labels & Certifications | ANSI Approved, CSA Approved, Low Lead Compliant, NSF Approved, WaterSense, ADA Compliant, Approved for Residential and Commercial Use |
| Item Height | 5.078 in |
| Manufacturer | Moen |
| Style | Transitional, Modern, Contemporary |
| Handle Type | Lever |
| Features | Quick Cleaning, Water Conservation, Eco-Performance, Includes Pop-up Drain, Lever Handles, Lifeshine, Made in America |
| Room | Bathroom |
| Finish | Polished |
| Installation | Deck Mounted |
| Spout Height | 4.047 in |
| Color | Silver |
| Material | Brass, Chrome |
| Brand | Moen |
| Type | Bathroom Sink Faucet |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Model | Moen Arris TS43002BN |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | Moen Arris |
| UPC | 026508242643 |
Check the listing for details. Moen TS43002BN Arris 2-Handle 8'' Widespread Bathroom Faucet Chrome. Color: Silver, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 225.00 USD. Arris faucets and accessories feature a cylindrical look that's thoroughly Modern. Sharp angles add distinctive contrast to the tubular lines that dominate each piece in this collection. Sharp angles and tubular lines dominate each piece in this Modern collection.