| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | MOES |
| Type | Remote Control |
| Compatible Brand | Universal |
| Compatible Model | Universal |
| Gateway protocol | ZigBee、BLE Mesh |
| Operating Temperature | -10℃~50℃ |
| Color | Black |
| Dimension | 86*90*26.5mm |
| IR control direction | Multiple Way |
| Operating humidity | 10%-90%RH |
| Model | MHUB-YR-W-IR |
| Features | Wireless |
| Carrier | 38KHZ |
| Stand-by Power | ≤0.4W |
| Power Input | DC5V 1A (Micro USB) |
| WiFi Wireless Frequency | 2.4GHz |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| MPN | MHUB-YR-W-IR-EN |
| Wireless Range | 5-10 m |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
Check the listing for details. MOES WiFi IR Smart Universal Remote Controller With 2in1 Multi-Mode Hub Gateway. Color: Black, Condition: New. Listed at 29.74 USD. MOES WiFi IR Smart Universal Remote Controller With 2in1 Multi-Mode Hub Gateway 【2 in 1 WiFi Smart Multi-mode Gateway】Allows intelligent home devices with a variety of protocols(BLE Mesh,ZigBee) to perform information interaction,adding Tuya smart ZigBee and Bluetooth devices into the multi-functional gateway under Tuya Smart APP for central control with stable control of 128 devices as strong performance.Charged by USB for more stable power supply.【Intelligently Control IR Appliances】Owns a built-in infrared transmitter module for controlling infrared electrical equipment via smart phones,turning them into smart devices and making life with more intelligence and convenience.Supports 50,000 IR (38KHz IR only, no RF) controlled devices, including your Air Conditioner, TV, TV Box, DVD, Audio, Personal Video Recorder, receiver and more.Designed with large IR data base that covers 98% IR remote function.【Wireless Remote Control】Compatible with Smart Life APP ensures wireless remote control of a wide range of home devices,including ZigBee and Bluetooth devices,as well as home traditional infrared appliances,whenever and wherever you are.No need to separately control your Bluetooth and ZigBee devices in two different interfaces;The local scene and linkage can also be realized when the network is disconnected.【Scenario and Automation Supported】 Sub-devices of the gateway act as trigger conditions for linking them with other smart devices through the scenario and automation setting in the App, featured as one powerful network bridge for whole house linkage in a real sense for all Tuya Smart home devices,together with its controlling distance 8m and controlling range 360° .【Voice Control by Alexa and Google Home】Compatible with Alexa and Google Assistant allows voice control of your infrared appliances,no more searching through a bunch of remote controls and feeling annoyed,simply control them within one multi-mode gateway IR remote with reliable local linkage,as well as group control and device share supported.【Customized DIY Copy Function】If you can not find IR device brand in "smarlife"App,Programable DIY learning function may help to copy same function from original remote.Most IR remote control Devices will be applicable such as fireplaces, heater, ceiling fans,please confirm you have a traditional remote of the infrared devices for DIY learning by the WiFi IR remote.Only supports 2.4G WiFi connection.Package Includes: 1*Wireless Smart Multi-function Gateway1*Micro USB power cable1*Reset pin1*User manualPaymentShippingReturnFeedbackContact usPayment We only accept payment methods requested by eBay. You can checkout and pay immediately after the auction ends or you complete the purchases. If you have any problems about payment, please contact us via eBay message. Shipping1.Please allow up to 48 hours for shipping arrangement after payment confirmed. We ship items only to the eBay address. We will not be responsible for any loss because of wrong or undeliverable shipping address.2.The shippment usually takes 3-5 business days(local warehouse) or 8-15 business days(foreign warehouse),Saturday and Sunday excluded, if you need the item urgently, please contact us for detail before purchase.3.We do not offer in store pick up service, hope you can understand.Return1.If you are not satisfied with our products. Please kindly contact us before you open the return request. We provides 30 days Money Back or Exchangement Warranty. 2.Please Kindly contact us for the RMA No.and address before returning the item back. Feedback1. Please contact us before leaving a neutral or negative feedback. We would try our best to help you solve the problem. Please allow us to reply your email within 24 hours.2.We will provide the service as best as we can🥰, cause the feedback andis what we are striving for. Please email me through "My Messages" or "Contact seller" if you have any question about our listings or your purchasing.Contact us1. Please contact us if you are not satisfied with the item after receive it. Just contact us using the " Ask the seller a question" link on eBay. 2.All replies will be sent to your email, if you don't get response within 1-2 business days, pls check your My messages' in case your email provider has an overly-aggressive spam filterblocking eBay's emails. Please email us AGAIN.Thanks!