| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Features | Adjustable Barn Doors |
| MPN | Serial #815 |
| LED/Bulb Count | 1 |
| Series | Mole Richardson #4091 |
| Number of Flash Heads/Units | 1 |
| Voltage | 110 V |
| Unit Type | Unit |
| Light Bulb & Tube Fitting | compressible end to end FEY bulb |
| Power Source | AC-Powered |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Light Type | Tungsten |
| Model | TYPE 4091 |
| Light Color | Yellow |
| Item Weight | 8.5lbs |
| Compatible Brand | Arri |
| Power | 2000 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Brand | Mole-Richardson |
| Color | 3200 |
| Type | Continuous Lighting |
Check the listing for details. Mole Richardson 2K Molequartz Television and Studio Lighting aka Mighty Mole. Color: 3200, Condition: Used. Listed at 290.00 USD. Mole Richardson 2K Mole quartz aka Mighty Mole. This Light Unit is used condition. The original manufacturer made a sturdy constructed Product. This focusable tungsten-halogen fixture provides high intensity lighting. For use TV news coverage, TV Film commercials, as well as Motion Picture industrial films. Excellent use in small TV studios and stages in schools and universities. Extremely smooth, flat field in all positions from spot to flood. Uses special aluminum molebrite alzak reflector, For use with 2,000 wall, 3200 degree quartz globe.This fixture is in used but working condition. Needs to be sanded and painted. The inside reflector has been replaced as well as the cord with on/off switch but cord holder on end of the light will not fasten tightly.Barndoors are included. This fixture does not have a safety screen.