| Book Title | Keda Mazbuut |
|---|---|
| Title | Keda Mazbuut |
| Subtitle | A Grammar Book of Egyptian Colloquial Arabic with Exercises |
| ISBN-10 | 9774169239 |
| EAN | 9789774169236 |
| ISBN | 9789774169236 |
| Genre | Language & Reference |
| Release Year | 2020 |
| Release Date | 09/10/2020 |
| Item Height | 230mm |
| Country of Origin | UK |
| Publication Year | 2020 |
| Type | Language Course |
| Format | Trade Paperback |
| Language | Arabic |
| Subject Area | Foreign Language Study |
| Publication Name | Keda Mazbuut : a Grammar Book of Egyptian Colloquial Arabic with Exercises |
| Author | Mona Kamel Hassan |
| Publisher | American University in Cairo Press |
| Item Length | 9 in |
| Subject | Arabic |
| Item Width | 6 in |
| Number of Pages | 252 Pages |
Check the listing for details. Mona Kamel Hassan Keda Mazbuut (Paperback) (UK IMPORT). Condition: Brand New, Made in UK. Listed at 48.36 USD. Keda Mazbuut is divided into twenty-five lessons, each devoted to a key grammatical rule, with examples to illustrate usage followed by a variety of exercises. Title: Keda Mazbuut. Format: Paperback.