| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| MPN | ML51944801A |
| Model | ML5194 |
| Theme | Designer |
| Features | Demo-Plastic |
| Brand | Moncler |
| Character | Moncler |
| Vintage | No |
| Type | Round |
| Gender | Men |
| Frame Color | Black/Red |
| Lens Material | Demo-Plastic |
| Style | Round |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Plastic (Acetate) |
| Department | Men |
| Magnification Strength | None |
| Lens Socket Width | 48 mm |
| Bridge Width | 26 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 46 mm |
| Lens Color | Clear |
| Color | Black/Red |
| MSRP | $360 |
| Lens Category | N/A |
| Hinge Type | Barrel |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals including Bisphenol A (BPA), Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) and Nickel (Metallic) which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Check the listing for details. Moncler Round Eyeglasses ML5194 01A Black/Red 48mm. Color: Black/Red, Condition: New with tags. Listed at 119.00 USD. International Buyers � Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility.Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying. The Moncler ML5194 optical frames feature a large round shape suitable for women. The temples are distinguished with layered acetate in contrasting colors and the Moncler emblem on both sides. The Moncler Eyewear collection features unique and performance adapted models that are both functional and durable. Please note these eyeglasses are provided with Demo Lenses in order to demonstrate the final appearance of your frames. Please visit your local Optometrist or Optician to replace with optical quality lenses. Authenticity Guaranteed: These Moncler Eyeglasses are purchased directly from authorized dealers and are guaranteed new and authentic or your money back.What's Included: Your purchase includes an authentic Moncler case, cleaning cloth and any accessories as shown in the product photo.Fast Shipping: Your Moncler Eyeglasses will be hand inspected for defects and proper alignment prior to shipment. We will carefully pack and ship your new Moncler Eyeglasses usually within 1 business day after order confirmation. 100% Satisfaction Promise: If you are not 100% satisfied with your Moncler Eyeglasses please return them in the same condition for a full and easy refund within 30 days.Lens WidthLens HeightBridgeTemple48 mm46 mm26 mm140 mm