| Unit of Sale | Single Piece |
|---|---|
| Artist | Lola Loves Art, Art Vangoghing |
| Signed By | Lola |
| Size | Small |
| Custom Bundle | No |
| Date of Creation | 2000-Now |
| Item Length | 16 in |
| Region of Origin | Tulsa, Ok |
| Framing | Unframed |
| Personalize | No |
| Listed By | Artist |
| Year of Production | 2017 |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Width (Inches) | 16 |
| Item Height | 20 in |
| Style | 3D, Abstract, Americana, Art Deco, Art Nouveau, Avant-garde, Caribbean, Cartoon, Contemporary Art, Expressionism, Fantasy, Figurative Art, Illustration Art, Impressionism, Minimalism, Pop Art, Post-Impressionism, Realism, Still Life, Surrealism, Urban Art |
| Painting Surface | Canvas Palette |
| Features | One of a Kind (OOAK), Personalized, Signed |
| Unit Quantity | 1 |
| Handmade | Yes |
| Item Width | 1 in |
| Culture | Native Hawaiians |
| Time Period Produced | 2020-Now |
| Signed | Yes |
| Color | Multi-Color |
| Title | Original Painting |
| Period | Ultra Contemporary (2020 - Now) |
| Material | Painting PALETTE |
| Certificate of Authenticity (COA) | Yes |
| Subject | Burlesque, Cabaret, Cartoons & Caricatures, Figures, Hearts, Ladies, Love, Model, Novelty, Pin-up Model, Still Life, Street Art, Women, Art, CARTOON, FASHION, FIGURED, Personification, Pop, Pop Art, monochromatic blue painting, denim painting art, expressive figurative painting, modern fashion art painting, blue tonal artwork, indie art aesthetic painting, minimalist figure painting |
| California Prop 65 Warning | No |
| Type | Painting |
| COA Issued By | Lola |
| Height (Inches) | 20 |
| Theme | Art |
| Production Technique | Acrylic Painting |
| Country of Origin | United States |
| Personalization Instructions | Handmade & Signed |
Check the listing for details. Monochromatic Figurative Expressionism 16x20" – “Heartbreaker” PALETTE Art COA. Color: Multi-Color, Condition: New, Made in United States. Listed at 750.00 USD. There is only One of this painting in the World. Any Recommissions will be Different.