| Layer Resolution | 100 microns |
|---|---|
| Electronics | Reprap MELZI i3 |
| Print Head/Hotend/Nozzle Type | BLTouch |
| Print in dual color | Yes by Changing Filament |
| Connectivity (Interface) | SD Card & USB |
| The Layer Thickness | 0.1 -0.4 mm |
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| Filament Compatibility | PLA, ABS, PVA, NinjaFlex, Nylon, LayWoo-D3, LayBrick, CopperFILL, |
| Cooling | 40mm Extruder Cooling Fan, 40mm Drive Block Cooling Fan, & PSU Co |
| 3D printing Software | CURA , MatterControl, Simplify 3D |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Print Speed | 30 to 90 mm/sec |
| AC Input | 240 W, 0.89 A |
| Brand | Monoprice |
| Print Plate (Build Platform) | Glass print plate, heated |
| No.of Extruders | One |
| Power Requirements | 110V or 220V , 50 Hz |
| Model | Monoprice Maker Select Plus |
| Print size ( X Y Z ) | 200 x 200 x 180 mm |
| Machine Dimensions | 400 x 410 x 400 mm |
| Print in multi color | Yes by Changing Filament |
| Machine weight | 10 Kg |
| Extruder Type | BLTouch |
| Client Operating System | Windows/MAC/Linux |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Monoprice 15711 Maker Select Plus 3D Printer, with BLTouch Extruder + UPGRADES!. Condition: For parts or not working, Made in United States. Listed at 349.99 USD. The external MOSFET upgrade is a dedicated board for heating the platform, protecting the mainboard from stress and heat. Monoprice 15711 Maker Select Plus 3D Printer. 1x Monoprice 15711 Maker Select Plus 3D Printer, no power cord.