| Brand | Godspeed |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front, Left, Lower, Rear |
| Features | Adjustable |
| Manufacturer Part Number | MSS0131-B |
| Shock Absorber System | Single Pipe |
| Shock Absorber Type | Oil |
| Type | Shock & Spring Assembly |
| Items Included | Coil Spring, Mounting Hardware, Shock, Strut |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Mounting Style | Screw-On |
| Performance Part | Yes |
| Universal Fitment | No |
| California Prop 65 Warning | Product Contains "Nickle (Metallic)" That Know To Cause Cancer and Reproductive Harm |
| Top Mount (FRONT) | Yes, Camber Plate With Pillow Ball |
| Top Mount (REAR) | Yes, Extended Top Mount |
| Coil Spring Rate (FRONT) | 10 kg/mm |
| Coil Spring Rate (REAR) | 12 kg/mm |
| Coil Spring Length (FRONT) | 180 mm |
| Coil Spring Length (REAR) | 140 mm |
| Coil Spring ID (FRONT) | 62 mm (2.44 inch) |
| Coil Spring ID (REAR) | 62 mm (2.44 inch) |
| Shock Type (FRONT) | Standard Mono Tube |
| Shock Type (REAR) | Standard Mono Tube |
| Note | NONE |
Check the listing for details. MonoSS Coilover Lowering Kit ADJUSTABLE Damping For ACURA RSX 02-06 DC5. Condition: New. Listed at 675.00 USD. Godspeed Project's MonoSS is our one entity in our family of single-adjustable coilover suspension kits. It features a monotube damper that is made out of a carbon seamless steel 52mm tube with a performance internal piston providing maximum damper response.