| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | United States |
| Material | Wood |
| Brand | Montana Woodworks |
| Model | MWBWR |
| Color | Natural |
| Type | Home Bars |
| Style | Transitional |
| Item Height | 40" |
| Item Width | 60" |
| Item Length | 29" |
| Category | Home Bars |
Check the listing for details. Montana Woodworks Transitional Solid Wood Bar with Foot Rail in Natural. Color: Natural, Condition: New. Listed at 1620.99 USD. Treat your friends to drinks at this rustic style bar with foot rail. The rustic beauty is sure to be a conversation starter extraordinaire! Handcrafted using solid, American grown wood this dry bar is designed for years of practical use while bringing a touch of the rustic into your home or cabin. The front features a log foot rail at the perfect height to be used with Montana Woodworks® barstools. (Sold Separately) The back is open and features two storage spaces that can be used for bottles and all your bar accessories. Some assembly required. This item is sold "ready to finish" i.e., it is ready for the purchaser to paint, stain or stain and lacquer. 20-year limited warranty included at no additional charge. Hand crafted in Montana U.S.A.! Handcrafted by the artisans of Montana Woodworks®, the Montana Collection features solid, U.S. grown wood and genuine lodge pole pine accents that are skip peeled by hand with old-fashioned draw knives for a one of a kind look you will be proud to own. Made in Montana, U.S.A.!Features : Material: WoodReady to finishHand crafted in Montana U.S.A.Solid, U.S. grown genuine lodge pole pine woodSkip-peeled by hand using old fashioned draw knives.Heirloom qualityDurable build, fit and finishEach piece signed by the artisan who makes itSolid wood, edge glued panelsBarstool height. features solid lodge pole foot rail.Specifications : Product Dimensions : 40"H x 60"W x 29"DProduct Weight : 117 lbsWarranty : 20 years limited