| Theme | Art |
|---|---|
| Brand | Polar Graphics |
| Item Thickness | 1/8" |
| Tile Shape | Square |
| Era | Late 20th Century (1970-1999) |
| Material | Ceramic |
| Item Length | 6in |
| Time Period Manufactured | 1990-1999 |
| Production Technique | Pottery |
| Item Width | 6in |
| Country of Origin | United States |
| Vintage | Yes |
Check the listing for details. Monte Dolack Art Tile Trivet Pair 6x6 Rare. Condition: Used, Made in United States. Listed at 42.88 USD. These pieces are very rare. I found no others in my research. These are Monte Dolack prints on ceramic tile trivets. They are 6"x6" and features his works Big Fish Small Pond and Suburban Refuge. Humor pieces referencing bathrooms full of wildlife. They originaly had brass hangers attached to the back but have been removed. These were likely humorous bathroom wall hangings at one time. Great pieces. No chips, cracks or repairs. Message any questions. Feel free to send offers.