| Materials sourced from | Australia |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Transparency | Opaque |
| Gemstone Color | Multi-Fire |
| Gemstone Type | Fire Opal |
| Number of Pieces | 1 |
| Cut Grade | Excellent |
| Gemstone Effect | Asterism |
| Item Length | 15 mm |
| Item Depth | 4.8 mm |
| Gemstone Shape | Oval |
| Gemstone Creation | Natural |
| Certification | IGL |
| Vintage | No |
| Brand | Unbranded |
| Gemstone Treatment | Not Enhanced |
| Gemstone Form | Cut |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Item Width | 12.8 mm |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Natural 7.10 Ct AAA Australian Multi-Fire Opal Certified Stunning Gemstone. Condition: New without tags, Made in India. Listed at 28.52 USD. We are Wholesale Supplier of all type of Gem Stones, precious, semiprecious stones.