| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Gemstone Color | Fire |
| Gemstone Type | Fire Opal |
| Number of Pieces | 1 |
| Cut Grade | Excellent |
| Gemstone Effect | Opalescence |
| Item Length | 14 mm |
| Materials sourced from | Australia |
| Gemstone Shape | Cabochon |
| Item Depth | 4 mm |
| Gemstone Creation | Natural |
| Certification | EGL |
| Vintage | No |
| Gemstone Treatment | Not Enhanced |
| Brand | diya_gems |
| Gemstone Form | Cut |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Country of Origin | India |
| Item Width | 10 mm |
| Wholesale | No |
Check the listing for details. Natural AA+ Multi Fire Opal Oval Doublet Cabochon Loose Gemstone 4.75 CT. Condition: New without tags, Made in India. Listed at 77.59 USD. Natural Multicolor Fire Opal Oval Cabochon 4.75 Ct AAA+ Australian Gemstone . GEMSTONE LENGTH / WIDTH :- 14 mm / 10 mm. We believe in solving the issues.