| Ring Size | 7 |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Engagement, Mother's Day, Valentine's Day, Wedding |
| Main Stone Width | 10 mm |
| Main Stone Color | Black |
| Metal | Fine Silver |
| Main Stone | Fire Opal |
| Vintage | Yes |
| Personalize | Yes |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Main Stone Shape | Oval |
| Base Metal | Silver |
| Style | Eternity |
| Features | Stackable |
| Number of Gemstones | 1 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | Yes |
| Signed | Yes |
| Color | Silver |
| Cut Grade | Excellent |
| Sizable | Yes |
| Material | Gemstone |
| Brand | Unbranded |
| Setting Style | Prong |
| Type | Ring |
| Metal Purity | 925 |
| Customized | Yes |
| Band Width | 2 mm |
| Theme | Beauty, Bohemian, Family & Friends, Love |
| Main Stone Length | 12 mm |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Country of Origin | India |
| Wholesale | Yes |
| Personalization Instructions | All Ring Size Available, Please massage me your Ring Size After Purchasing. |
Check the listing for details. Natural Black Opal Ring Statement 925 Sterling Silver Handmade Fire Opal Rings. Color: Silver, Condition: New without packaging, Made in India. Listed at 153.58 USD. Natural Black Opal Ring | Handmade Fire Opal Ring | Solid 925 Sterling Silver. Gemstone: Natural Black Opal (Genuine, not lab-created). Each ring isone-of-a-kind, handcrafted to highlight the natural fire of the opal.