| Materials sourced from | India |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Antique | No |
| Shape | Oval |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Engagement, Father's Day, Graduation, Valentine's Day, Wedding |
| Main Stone Color | Yellow |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Length | 19 mm |
| Secondary Stone | Heated Ruby |
| Main Stone | Citrine |
| Vintage | No |
| Personalize | Yes |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Department | Men |
| Main Stone Shape | Oval |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Style | Locking |
| Base Metal | Silver |
| Features | Nickel-Free |
| Number of Gemstones | 10 |
| Handmade | Yes |
| Ethnic & Regional Style | Latin American |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | Yes |
| Signed | Yes |
| Color | Silver |
| Cut Grade | Excellent |
| Gemstone Width | 9 mm |
| Material | Gemstone, Silver |
| Total Carat Weight | 8.00 CT. |
| Brand | Unbranded |
| Type | Cufflinks |
| Gemstone Length | 11 mm |
| Metal Purity | 925 |
| Era | 2025 |
| Theme | Art, Colleges & Universities, Ethnic, Fairytale & Fantasy, Family & Friends, Fashion & Costumes, Gothic, Hobby & Craft, Love, Luck, Memorial, Nature, Western |
| Gemstone Depth | 6.6 MM |
Check the listing for details. Natural Citrine & Heated Ruby With 18K White Gold Plated Silver Cufflinks #420. Color: Silver, Condition: New with packaging, Made in India. Listed at 190.00 USD.