| Brand | Radius Garden |
|---|---|
| Blade Material | Aluminum |
| Features | No Additional Features |
| Handle Material | Polypropylene |
| Product Weight (lb) | 1 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Manufacturer Warranty | Lifetime Limited |
| Blade Length (in) | 7.5 in |
| Blade Width (in) | 4 |
| Handle Length (in) | 6 |
| Product Depth (in) | 4 in |
| Product Height (in) | 3.5 in |
| Product Width (in) | 13.5 in |
| UPC | 313112579525 |
Check the listing for details. Natural Radius Grip 6 In. Handle Aluminum Ergonomic Garden Hand Scooper, Origina. Condition: New. Listed at 21.24 USD. A trowel scoop isn't always enough to finish your gardening task. You then wonder if there is a better option to make things a lot easier. Radius Garden aluminum hand scooper is the answer. It gives you a larger blade than a trowel, but a smaller blade than a full-sized shovel.