| Gemstone Type | Ruby |
|---|---|
| Cut Grade | Excellent |
| Gemstone Creation | Natural |
| Transparency | Opaque |
| Brand | Unbranded |
| Total Carat Weight (TCW) | 166.90 Carat |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Gemstone Color | Red |
| Gemstone Form | Uncut |
| Gemstone Shape | Uncut |
| Gemstone Treatment | None |
| Item Depth | 18.2 mm approx |
| Item Length | 76.6 mm approx |
| Item Width | 18.5 mm approx |
| Country of Origin | Mozambique |
| Modified Item | No |
| Certification | GIR |
| Gemstone Effect | Asterism |
| Number of Pieces | 1 |
| Vintage | Yes |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Natural Red Ruby 166.90 Ct Uncut Loose Gemstone Uncut Raw Rough CERTIFIED. Condition: New without tags, Made in Mozambique. Listed at 21.84 USD. Gemstone Form Uncut. Gemstone Shape Uncut. Gemstone Type Ruby. Gemstone Creation Natural. Gemstone Color Red. Gemstone Clarity Grade Eye Clean. Gemstone Effect Asterism. Cut Grade Excellent.