| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Features | Food-grade molasses flour low in impurities and heavy metals |
| California Prop 65 Warning | None |
| MPN | 31738 |
| Item Width | 8.5 in |
| Unit Type | lb |
| Item Length | 4.5 in |
| Item Height | 11.5 in |
| Form | Powder |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Dilution | Ready for Use |
| Material Basis | Organic |
| Ingredients | Soluble Potash |
| Packaging | Bag |
| Item Weight | 5.2 lbs |
| Unit Quantity | 5 |
| Organic | Yes |
| Brand | GreenGro Biologicals |
| Shipping Weight | 5.35 lbs |
| Compatible Plant Type | All Purpose |
| Area of Use | Indoor/Outdoor, Greenhouses, Shadehouse, Potting plants, Flowers |
| Type | Additives & Supplements |
Check the listing for details. Nature's Brix Microbial Food Source 5 lbs by GreenGro Biologicals. Condition: New. Listed at 53.79 USD. Nature's Brix 5 lbs by GreenGro Biologicals Need to give your flowering plants a boost? Nature's Brix combines essential carbohydrates, simple sugars, rock dust and other premium ingredients to keep soil fertile and nurture plants while they flower. Added to your water throughout the flowering cycle, or as a microbe food when producing compost tea, Nature's Brix offer just what plants need to finish strong with full flowers and nutritious fruit. Maximize your harvest and replenish soil with Nature's Brix. Key Features: Food-grade molasses flour low in impurities and heavy metalsHighly soluble formulaContains simple sugars maltose and dextrose as microbial food sourcesAdded magnesium which plants crave during their flowering cycleGreat for compost teasCompatible with any base fertilizerCan be used in any type of garden or growing method HomeandGardenSupply Our staff has over 100 years of experience with pest control, lawn & garden, turf, and pet products. We realize the importance of customer relationships and strive for your 100% satisfaction through unmatched service and quality in our products. We work directly with our manufacturers to bring the lowest possible prices on the highest quality products in the industry. Our products are sold throughout the world and it is impossible to know every licensing restriction, licensing requirement, product registration, etc. for every Country, State, County, Municipality, Province, etc.. It is the sole responsibility of the purchaser and the end user to provide a license, permit, registration etc. if requested by that purchasers local or state authorities. Please check and abide by all of the labels instructions when using the products. We welcome all inquiries regarding bulk purchases. All orders shipped the same or next business day.Standard shipping for domestic orders will be FedEx or USPS. We will only ship to the address provided during payment. Thank you for your business!