| Country of Origin | China |
|---|---|
| Color | Black |
| Item Length | 190cm/74.8inch |
| Suitable For | Backpacking, Camping |
| Brand | Naturehike |
| Type | Cots |
| Unit Type | lb |
| Weight Capacity | 330.7lbs |
| Cot Material | Oxford Fabric |
| Item Height | 15cm/5.9inch |
| Model | Naturehike |
| Frame Material | Aluminum |
| Features | Breathable, Foldable, Heavy Duty, Lightweight, Portable |
| Folded Dimensions | 54*18*18cm/21.3*7.09*7.09inch |
| Unit Quantity | 4.85 |
| Item Width | 65cm/25.6inch |
| Item Weight | 2.2kg/4.85lbs |
| UPC | 6927595759882 |
Check the listing for details. Naturehike Camping Cot, Ultralight Folding Backpacking Cot. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 99.99 USD. Lower 48 only.