| Model Name | Nh20Jj001 |
|---|---|
| Package Dimensions LxWxH | 21.18x8.43x4.8 Inches |
| Part Number | Nh20Jj001 |
| Included Components | Camping Cot |
| Size | Small |
| Material | Aluminum |
| Fabric Type | Polyester |
| Model Number | Nh20Jj001 |
| Number Of Boxes | 1 |
| Weight | 4.92 Pounds |
| Item Package Quantity | 1 |
| EAN | 6927595761427 |
| Care Instructions | Wipe With Dry Cloth |
| ISBN | 6927595761427 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Style | Traditional |
| Item Shape | Triangular |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Is Assembly Required | Yes |
| Brand | Naturehike |
| Type | Cots |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cot Material | Polyester, Oxford Fabric |
| Item Height | 5.9 in |
| Color | Black |
| Frame Material | Aluminum |
| MPN | XJC05-BK |
| Features | Portable, Lightweight, Quick-Drying, Foldable, Breathable |
| Item Length | 74.8 in |
| Suitable For | Backpacking, Indoor/Outdoor, Youth, Adults, Children, Indoor, Camping, Hiking |
| Item Width | 25.6 in |
Check the listing for details. Naturehike---Folding Bed Ultralight Outdoor Camping Bed. Color: Black, Condition: New. Listed at 54.50 USD. The Naturehike Folding Bed Ultralight Outdoor Camping Bed is a versatile and durable option for outdoor enthusiasts. This portable cot is made of lightweight aluminum and breathable polyester fabric, making it quick-drying and foldable for easy transport. With an impressive weight capacity of 300 lbs, this traditional-style cot is suitable for youth, adults, and children alike. Perfect for camping, hiking, and any outdoor activities, this camping cot requires assembly and comes in a standard packaging, weighing 4.92 pounds.