| Country of Origin | United Kingdom |
|---|---|
| Primary Material | Wood |
| Color | Medium Wood Tone |
| Material | Wood |
| MPN | na |
| Item Length | Less Than 10 in |
| Brand | Unbranded |
| Unit Type | Unit |
| Country/Region of Origin | United Kingdom |
| Number in Pack | na |
| Making Method | na |
| Model | na |
| Style | Nautical |
| Unit Quantity | na |
| Age | 1930s |
| Item Weight | 2 lb |
| Item Width | Less Than 10 in |
Check the listing for details. Nautical Nut Cracker Vintage Bakelite Ship's Wheel Wood Bowl. Solid.. Color: Medium Wood Tone, Condition: Used, Made in United Kingdom. Listed at 39.00 USD. Very nice vintage wooden nut bowl w bakelite ship's wheel and brass cracker. 9" diameter x 2.5 " tall. Patina on brass could be cleaned up, if desired. Our items are obtained from auctions and estate sales and, as such, we can not guarantee smoke or pet-free. Please examine photos carefully and ask questions before bidding or buying. Local pick up available.