| Materials sourced from | United States |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Antique | No |
| Type of Main Stone | Natural Mined Blue Turquoise |
| Occasion | Any |
| Main Stone Width | 10.4 mm |
| Main Stone Color | Blue |
| Metal | Sterling Silver |
| Main Stone | Turquoise |
| Vintage | Yes |
| Ring Size | 7.5 |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Department | Women |
| Main Stone Shape | Oval |
| Base Metal | Silver |
| Style | Everyday |
| Number of Gemstones | 1 |
| Handmade | Yes |
| Ethnic & Regional Style | Native American |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | Yes |
| Signed | Yes |
| Color | Silver |
| Gram Weight (grams) | 8.4 |
| Sizable | Yes |
| Material | Sterling Silver & Gemstones |
| Certification | G&DE |
| Setting Style | Bezel |
| Brand | Jon McCray |
| Type | Ring |
| Metal Purity | .925 |
| Era | Modern (1970's - Now) |
| Band Width | 3.2 mm |
| Theme | Native American |
| Tribal Affiliation | Navajo |
| Main Stone Length | 15.7 mm |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Navajo Ring 925 Silver Spiderweb Turquoise Signed Jon McCray C.80's. Color: Silver, Condition: New without tags, Made in United States. Listed at 225.00 USD. Tribal Affiliation: Navajo. Type of Main Stone: Natural Mined Blue Turquoise. Main Stone: Turquoise. Band Width (mm) : 3.2. Ring Size (Sizable): 7.5.