| Materials sourced from | United States |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Antique | No |
| Number of Diamonds | 0 |
| Type of Main Stone | Natural Mined Turquoise |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas |
| Main Stone Width | Approximately 5.5mm |
| Main Stone Color | Blue |
| Metal | Sterling Silver |
| Vintage | Yes |
| Main Stone | Turquoise |
| Ring Size | 4.75 |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Department | Women |
| Main Stone Shape | Oval |
| Style | Cocktail |
| Base Metal | Silver |
| Number of Gemstones | 1 |
| Handmade | Yes |
| Ethnic & Regional Style | Native American |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | No |
| Signed | Yes |
| Color | Silver |
| Gram Weight (grams) | 2.2 grams |
| Material | Sterling Silver, Gemstone |
| Setting Style | Bezel |
| Brand | Virginia |
| Type | Ring |
| Metal Purity | .925 |
| Era | Modern Era (1970's - Now) |
| Customized | No |
| Band Width | Approximately 2mm |
| Theme | Beauty, Ethnic, Nature, Handmade |
| Tribal Affiliation | Navajo |
| Main Stone Length | Approximately 8mm |
Check the listing for details. Navajo Ring 925 Silver Turquoise Artist Signed. Color: Silver, Condition: Pre-owned, Made in United States. Listed at 100.00 USD. Tribal Affiliation: Navajo. Main Stone: Turquoise. Type of Main Stone: Natural Mined Turquoise. Ring Size (Sizable): 4.75. Signed: Yes. Material.925 Sterling Silver & Gemstones. A FREE JEWELRY BOX WOULD.