| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | RCS |
| Rubber Type | Rubber |
| Sheet Length | 36 in |
| MPN | NISSB606.4MM |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Rubber Color | Black |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Sheet Width | 36 in |
Check the listing for details. NBR/BUNA RUBBER SHEET 1/16" THICKNESS 36"W x 36"L. Condition: New. Listed at 30.00 USD. Nitrile Buna gr 60 Talc free rubber sheet 36"W x 36"L x 1/16" thickness 1 Roll Nitrile, an oil-resistant elastomer, is also known as Buna, Buna-N, and NBR. Nitrile rubber gaskets resist water and many chemicals. They also have good physical properties. Buna gaskets are an excellent choice for use with hydraulic fluids, fats, silicone greases, oils, and petroleum-based fuels such as gasoline.Aside from its array of chemical resistances, Nitrile has other ideal physical characteristics that contribute to its versatility and popularity. Nitrile can operate temperatures as cold as –40ºF and withstand temporary dips as low as –70ºF, to as hot as between 210 to 250ºF, withstanding temporary increases of over 250ºF.Nitrile also has Shore A hardness rating from 40 to 90, an excellently low compression set value, high tensile strength ranging from between 200 and 3,500 PSI, elongation ratings of between 300 and 650%.Please view the tables below for more material information.DurometerTensile StrengthElongationTemperature RangeColorFinishAvailable Thicknesses50/60/70725 PSI300%-22°F to +212°FBlackSmooth1/16″ – 1/2″