| Supported Scanning Sizes | Letter (8.5” x 11”) — up to 30” long at 300 dpi |
|---|---|
| Grayscale Depth | 8 Bit |
| Color Depth | 24 Bit |
| Item Length | 12in 3/4 |
| Supported Paper Size | Letter (8.5” x 11”) — up to 30” long at 300 dpi |
| California Prop 65 Warning | ⚠️ California Prop 65 Warning: This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Type | Desktop Scanner + Digital Filing System |
| Unit Type | lb |
| Technology | CIS (Contact Image Sensor) |
| Maximum Resolution | 600 x 600 DPI |
| Item Height | 9in |
| Model | Neatdesk For Mac |
| Features | Desktop scanner + digital filing system, Automatic Document Feeder (ADF), Duplex (dual‑sided) and simplex scanning, Scans receipts, business cards, and full‑size documents, Batch scanning up to 50 pages, Patented data‑extraction technology for receipts & cards, Creates searchable PDFs, Saves files as JPEG, PDF, and more, Exports data to Excel, Quicken, TurboTax, etc., Syncs contacts to Mac Address Book and mobile devices, Color, grayscale, and B&W scanning, 600 dpi max resolution, USB connectivity, Factory‑calibrated, Compatible with Mac OS X 10.6+ |
| Scanning Resolution | 600x600 DPI |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 9in |
| Product Line | Neatdeck |
| UPC | 0899061000698 |
| Brand | Neat |
| Image Sensor | Contact Image Sensor (CIS) |
| Connectivity | USB 2.0 |
| MPN | 698, H0514LL/A, 00698 |
Check the listing for details. NeatDesk for Mac Desktop Scanner NEW in Box w/ Software, USB, Power Adapter. Condition: Open box, Made in China. Listed at 95.00 USD.