| Contrast Ratio | 1600:1 |
|---|---|
| Display Type | DLP (0.55" DMD) |
| Audio | 0.3W speaker |
| Power Consumption | (Normal/ECO Mode/Standby/Standby Power Saving) 265W... |
| Operating Temperature | 41-104°F / 5-40°C |
| Lamp Type | 200W AC / 170 eco |
| Lamp Life | 2500 hours normal / 3500 hours eco |
| Projection Distance | 4.8 to 44 ft. / 1.45 to 13.4m |
| Throw Ratio | 1.8 to 2.2 |
| H-Sync Range | Horizontal (Analog/Digital) 15-100 kHz (RGB:... |
| V-Sync Range | Vertical (Analog/Digital) 50-120 Hz (above... |
| Features | Automatic keystone correction |
| Screen Size | 33 to 300 in. / 0.84 to 7.6m |
| Resolution | Native XGA 1024 x 768 |
| Storage Temperature | -14-122°F / -10-50°C |
| InputsOutputs | RGB1(analog) VGA 15-pin D-sub, Component video using ADP-CV 1E |
| Power Requirements | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Lens | Zoom 1 to 1.2 |
| Keystone Correction | Automatic or manual +/- 40° |
| Fan Noise | 37 dB normal / 32 dB eco |
| Brand | NEC |
| MPN | NP41 |
| Model | NP41 |
| Type | Projector |
| Country of Origin | China |
| UPC | 00805736022421 |
Check the listing for details. NEC NP41 DLP XGA 2300 Lumens Projector. Condition: New, Made in China. Listed at 799.00 USD. • The NEC NP41 is a small but powerful multimedia projector. How small? Smaller than a letter-sized sheet of paper and less than three inches thick. How powerful? You be the judge. • It can project in enhanced definition (EDTV) and 720p and 1080i high definition (HDTV). It can power itself on when it senses a signal from a connected computer and you can set it to turn itself off after a set interval—great for making those meetings end on schedule.