| End B Diameter | 1/4 in |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Suitable Media | Air, Oil, WOG |
| Body Material | Stainless Steel |
| End B Type | NPT |
| End A Diameter | 1/4 in |
| End A Type | NPT |
| MPN | SSFCV |
| Valve Operation | Manual |
| Unit Quantity | One |
| Maximum Pressure | 1500 psi |
| UPC | 085353396475 |
Check the listing for details. Needle Valve 1/4" NPT, 3mm Orifice, Micro-Flow Stainless, WOG. Condition: New – Open box. Listed at 25.50 USD. Orifice: 3mm. Small orifices have higher precision. Large orifice have more flow rate. Valve Type: Needle Valve. Quantity: 1 Valve. Material: 304 Stainless Steel. Inlet Connection Type: Female National Pipe Tapered (FNPT).