| Manufacturer Warranty | NO |
|---|---|
| Compatible Brand | For Universal |
| Brand | Neewer |
| Type | Light Stands |
| Item Height | 3.9 in |
| Maximum Extension | 86.6 in |
| Compatible Model | For Universal |
| MPN | 90091288 |
| Features | Light Weight, Adjustable |
| Item Length | 28.9 in |
| Item Width | 8.1 in |
| Item Weight | 3.76 Kg |
Check the listing for details. Neewer Heavy Duty Light Stand with Casters 10ft Height for Studio Softbox. Condition: New. Listed at 127.99 USD. Three casters with 360° swivel movements allow you to change directions at will while rolling heavy equipment from one place to another. Step-on brakes lock the casters and secure the tripod in a position where you need it. The 100% stainless steel construction ensures long-lasting durability and high performance in various outdoor environments. Capable of supporting devices up to 66lb (30kg), this heavy-duty tripod is ideal for mounting strobes, monolights, ring lights, reflectors, softboxes, and other photography gear. The 3-section telescopic center column can rise from 4.3’ to 10’ (130 to 305cm) for a wide variety of height options and fold down to 3.9’ (120cm) for easy storage and transportation. Tripod legs can fold up flat for space-saving storage.