| Minimum Measurement | 0 in |
|---|---|
| Maximum Measurement | 12 in |
| Power Source | Battery-powered |
| SPC Output | SPC |
| Size | 6 inch |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| Number of Batteries | 1 LR44 batteries required. (included) |
| Pattern Name | Caliper |
| IP Rating | IP40 |
| Style | 6" BLACK |
| Measurement Accuracy | 0.001” / 0.02 mm |
| UPC | 705353374739 |
Check the listing for details. Neiko 01407A Electronic Digital Caliper W/Large LCD /Vintage Manual Caliper. Condition: Used. Listed at 25.00 USD. Experience precise measurements with this Neiko 01407A Electronic Digital Caliper. The 6-inch caliper features a large LCD display and offers a measurement accuracy of 0.001 inches or 0.02 mm. It is powered by a battery and comes with 1 LR44 battery included. This digital caliper is ideal for those in the Business & Industrial, CNC, Metalworking & Manufacturing, and Metalworking Inspection & Measurement industries. It is a digital caliper with a Caliper Type of Digital Calipers and a Size of 6 inches. Its Pattern Name is Caliper, and it comes in a stylish 6" BLACK design. Shop now and experience precise measurements for your needs.