| Measurement System | Inch |
|---|---|
| Item Package Quantity | 1 |
| End Style | Combination |
| Brand | NEIKO |
| Item Torque | 300.0 |
| Finish Type | Black Oxide |
| Size | 16 Piece |
| Part Number | 03574A |
| Style | Sae |
| Measurement Standard | Sae (Inch) |
| Pattern | Wrench Set |
| Model Number | 03574A |
| Point Count | 12 |
| Wrench Length Style | Standard |
| Included Components | 16 Pc Jumbo Combination Wrench Set |
| Model Name | 03574A |
| Color | Black |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Head Style | Box End |
| Item Length | 8.4 |
| Operation Mode | Mechanical |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Count | 1.0 |
| EAN | 0837013035749 |
| ISBN | 0837013035749 |
| Package Dimensions LxWxH | 17.52x4.33x4.21 Inches |
| Weight | 11.2 Pounds |
| UPC | 837013035749 |
Check the listing for details. Neiko 03574A Jumbo Combination Wrench Set, 16 Piece | Raised Panel. Color: Black, Condition: New. Listed at 95.26 USD. [QUALITY]: Precision machined wrench features a 15-degree angled offset open end and 12-point chamfered box end to tighten and loosen, nuts, truck nuts, bolts, and pipes. [DESIGN]: Raised panel design adds strength to the wrench shaft to withstand rigorous use for high endurance.