| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Type | Accent Table |
| Item Height | 30 in |
| Tabletop Material | Ormolu |
| Material | Mahogany |
| Item Length | 21 in |
| Handle Material | Ormolu |
| Item Width | 21 in |
Check the listing for details. Neoclassical Style Mahogany Parquetry Gueridon with Ormolu. Condition: Used. Listed at 900.00 USD. Neoclassical Style Mahogany Parquetry Gueridon with Ormolu Elegant gueridon side table will add a distinctive flair to any home decor! Beautiful geometric parquetry inlay table topOrnate foliate gilt-bronze mountsBrass caps on feet bottomsCondition: Structurally sound, scattered small veneer loss with some shrinkage cracks, light scratches that are age appropriateMeasurements:height: 30"diameter: 21"