| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Set Includes | Linear Shower Drain |
| MPN | ZA3-48-T01S-MB |
| Item Length | 48 in |
| Suitable For | Shower |
| Brand | Neodrain |
| Type | Drain Grate |
| Unit Type | Unit |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 0.8 in |
| Features | Rust Resistant, Removable Cover & Hair Strainer |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Matte |
| Item Width | 2.75 in |
| Item Weight | 6.39 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Neodrain 48" Linear Shower Drain Tile Insert Grate Matte Black Stainless Steel. Condition: New, Made in China. Listed at 77.99 USD. [Sleek Tile-Insert Design] The Linear shower drain is the less visible looking design, you can insert any cutted tile on the top of the grate by yourself. [Linear Shower Drain Accessories] Open the Grate from both sides of the linear shower drain by using a lifting hook, the strainer can filter hair and particulate impurities effectively.