| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | Willowherb |
| Department | Unisex Adults |
| Features | Ergonomic Handle |
| Item Height | 7.5 in |
| Item Length | 7 in |
| Item Weight | 15 lb |
| Item Width | 4 in |
| Material | Cast Iron, Neoprene |
| Sport/Activity | Gym & Training, Weight Lifting |
| Type | Kettlebells |
| Unit Type | lb |
Check the listing for details. Neoprene Coated Cast Iron Kettlebell 15lb Ergonomic Handle Flat Bottom Stability. Color: Willowherb, Condition: New. Listed at 37.83 USD. SOLID MATERIALS: Solid cast iron kettlebell with a durable neoprene coating reduces noise and protects flooring; This neoprene coated kettlebell has no seams, weak spots, or welds. MULTIPLE OF WEIGHT LEVELS: A wide range of weights starting at 5 lb kettlebell and going all the way to 50, 60, and 65 lb for upgraded challenging; Color coded by weight for users to easily find a kettlebells set that matches their strength.