| Item Weight | 2 lb |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Size | 3.46 x 8.30 "" |
| Color | Multicolor |
| Item Diameter | 1.6 in |
| Material | Cast Iron, Neoprene |
| Set Includes | 1 |
| Item Length | 8.30 |
| Vintage | No |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | Unbranded |
| Type | Fixed Weight |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 3.46 |
| Personalized | No |
| Features | Loadable, With Storage Tree |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Weight Lifting |
| Item Width | 4.05 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Neoprene Hex Dumbbell 2lb–10lb Singles, Hand Weights for Strength Home Training. Color: Multicolor, Condition: New, Made in United States. Listed at 13.89 USD. No-Roll Safety: Specially designed heads prevent the dumbbell from rolling away on flat surfaces during your workout. Set Down Safely: Place the dumbbell on the floor; the no-roll head will keep it stationary until your next set.