| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sheet Width | 12 in |
| MPN | Does Not Apply |
| Rubber Color | Black |
| Durometer (Shore A) | 70A |
| Sheet Length | 12 in |
| Brand | Unbranded |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Hardness | Medium Hard |
| Sheet Thickness | 3/16 in |
Check the listing for details. Neoprene Multipurpose Sheet, Black 3/16" Thick x 12" x 12", 70 Shore A. Condition: New. Listed at 31.49 USD. Neoprene Multipurpose Sheet, Black 3/16" Thick x 12" x 12", 70 Shore A Plain Back Thick Tolerances: +/-.031" Temperature Range: -40° to 212° F Tensile Strength: 1500psi Durometer Tolerance is +/- 5 Rubber meets ASTM D2000 BC and MIL-R-3065 RETURN'S Where we are at fault. Item not as described, damaged or an obvious error on our part is guaranteed a full refund, inclusive of any & all shippingper our stated directions. RETURN DIRECTION’s; All returns MUST be in the original condition received. All returns MUST be shipped in the same manner as we shipped originally. ANY ADDITIONAL COST UP & BEYOND THE ORIGINAL COST, INCURRED IN RETURNING YOUR ITEM IS NOT REFUNDABLE. (if you choose to return an item at a higher rate than we originally shipped to you? This portion is NOT refundable) Refunds due because of a no error on our part are completed asan item refund only. Shipping is excluded. PLEASE feel free to contact us with any questions or concerns, as we strive for 100% satisfaction & happy customers. Items with a free shipping 20% restocking fee will apply.