| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
|---|---|
| Rubber Hardness | Medium |
| Rubber Type | Neoprene |
| Sheet Length | 12 in |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/8 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Durometer (Shore A) | 50 - 60 |
| Sheet Width | 12 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Fabric Reinforced 1/8" Thick x 12" wide x 12" Long, Black. Condition: New, Made in United States. Listed at 20.00 USD. Made with high-quality neoprene fabric layers embedded within the rubber, this material resists stretching, tearing, and deformation under pressure. Reinforced with neoprene fabric to reduce stretching and tearing, providing added strength for demanding applications.