| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | ALL ABOUT RUBBER |
| Durometer (Shore OO) | 40 - 60 |
| Rubber Hardness | Firm |
| Model | NEOPRENE RUBBER 60 DURO SHORE A |
| MPN | Does Not Apply |
| Sheet Length | 36 in |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 3/16 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Sheet Width | 36 in |
Check the listing for details. NEOPRENE RUBBER SHEET 3/16X36"X36". Condition: New. Listed at 59.57 USD. NEW commercial grade Neoprene rubber sheet 3/16 thk x 36"x36" (SOLD BY THE SHEET ONLY) Neoprene rubber is a highly resistant material and is used for a variety of outdoor and marine applications Benefits of Neoprene This is perhaps one of the greatest advantages to using neoprene. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber Description. Neoprene rubber is one of the most popular rubbers of today. It can be use in Bumpers,pads,gaskets,mats,covers, and general flange applications. Features: Ozone,UV,oil resistant, chemical,sea water resistant. Specs: Durometer: 60 +/-5 PSI: 725 (MTS) TEMP: -20F TO 170 F Elongation:300% 100% QUALITY GUARANTEE PLEASE LET US KNOW IF YOUR ADDRESS IS COMMERCIAL OR RESIDENTIAL