| Color | Black |
|---|---|
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Commercial Neoprene 60 Durometer |
| Rubber Type | Neoprene |
| Sheet Thickness | 1/4 in |
| Rubber Color | Black |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Modified Item | No |
| Brand | AAR |
| Unit Type | Unit |
| Durometer (Shore OO) | 50 - 70 |
| Sheet Length | 6 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Sheet Width | 6 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Sheet Solid 1/4" Thick x 6" X 6" - Pad 60 Duro Std. Color: Black, Condition: New. Listed at 10.99 USD. Neoprene Rubber Sheet Solid 1/4" Thick x 6" X 6" Square - Spacer Pad 60 Duro Std. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber.